5 novoročných predsavzatí v znamení udržateľnosti

Veľa ľudí vám povie, že ich nemá, ale v skutočnosti už majú kúpenú permanentku do fitnes centra alebo budík nastavený o hodinu skôr. Nie je na tom nič zlé, novoročné predsavzatia sú prirodzené a posúvajú nás vpred. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, že by ste do nich zahrnuli aj nejaké v znamení udržateľnosti? Nemusíte hneď prepočítavať uhlíkovú stopu na ceste do práce autom, niekedy stačia malé kroky, ktoré naštartujú veľké zmeny. Tu je našich 5 tipov.

1. Poriadne triediť odpad

Začnite od úplných základov. Netriedite odpad vôbec? Využite namotivovaný začiatok roka na to, aby ste začali. Vo väčšine miest na Slovensku triedime plasty, kovy aj nápojové kartóny spolu do žltých kontajnerov alebo vriec. Málo miesta v kuchyni už preto nie je výhovorka.

2. Aj bioodpad!

Možno už odpad triedite, ale nechce sa vám triediť kuchynský odpad a namiesto toho ho stále hádžete do zmesového komunálneho odpadu. Ten musíte potom vyberať častejšie a máte ho veľa. Začnite triediť kuchynský odpad a všetko bude jednoduchšie.

3. Využívať alternatívne cesty

Všetkým sa nám stane, že občas ideme autom aj tam, kam nemusíme. Buďte na seba prísnejší, prejdite sa alebo využite hromadnú dopravu. Poďakuje sa vám životné prostredie aj peňaženka.

4. Nakupujte rozumne a lokálne

Vo vyhadzovaní potravín sme na Slovensku špecialisti. Celý problém začína už pri nakupovaní. Aj tu sa vám okrem životného prostredia poďakuje aj peňaženka, keď budete nakupovať s rozumom a len toľko, koľko zjete. Ak k tomu pridáte aj nakupovanie u lokálnych predajcov, pozdvihnete to na ešte vyšší level.

5. Vyčistite svoje okolie

Vyjdite von na prechádzku, zabehajte si alebo sa stretnite s priateľmi. To je prvá časť predsavzatia. Druhá je tá, že si k tomu vezmete vrece na odpad a vyčistíte svoje okolie. Nie je to náročné a okrem čistejšieho okolia vášho domova vám garantujeme aj skvelý pocit!