Aj mlieko má svoj medzinárodný deň. Viete, ako sa triedia obaly z neho a čo sa s nimi deje následne?

Asi vás neprekvapí, že aj mlieko má svoj medzinárodný deň. Čo vás možno prekvapí je ale fakt, že tento deň sa oslavuje už od roku 1957. Prečo sa oslavuje a čo s obalmi od mlieka po tom, ako ho vypijeme?

Mlieko, rastlinné mlieko, ale aj mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek plnohodnotnej ľudskej výživy. Preto je aj cieľom Medzinárodného dňa mlieka poukázať a vyzdvihnúť ich biologicky významný obsah, mimoriadne nutričné vlastnosti a inšpirovať ľudí k tomu, aby mlieko zaradili do každodennej súčasti života.

Samotné mlieko je u nás najčastejšie balené do nápojových kartónov, takzvaných tetrapakov. Tie sa dajú po dopití mlieka skvele využiť na recykláciu, najprv ich však musíme správne vytriediť.

Na väčšine územia Slovenska sa tieto obaly triedia spolu s plastmi, teda do žltého kontajnera alebo vreca. Je možné, že máte vo vašom meste alebo obci samostatnú farbu pre nápojové kartóny - oranžovú. V tom prípade idú prázdne nápojové kartóny sem. Či už ich triedite do žltej, alebo oranžovej farby, dôležité je ich pred vyhodením poriadne stlačiť. Vďaka tomu ušetríte veľa miesta v odpadovej nádobe.

A čo sa s nimi deje následne? Napríklad my s partnermi v Komunálnom materiálovom kruhu dokážeme z nápojových kartónov vyrobiť hygienické potreby, napríklad vreckovky, kuchynské utierky alebo toaletný papier. Týmto spôsobom fungujeme napríklad v Trnave a v Senci. Vďaka tomu dokážeme vyzbierané nápojové kartóny recyklovať a následne, v podobe hygienických potrieb, vrátiť naspäť. Takto sa uzatvára komunálny materiálový kruh.